15 / kw.

HUMEKTANTY

   Cóż to takiego? Na pewno każda z Was spotkała się nieraz z tym terminem. Humektanty to jedna ze sztandarowych substancji, która razem z proteinami i emolientami przyczyniają się utrzymania tzw. równowagi PEH. Humektanty to potocznie mówiąc nawilżacze – czyli substancje o właściwościach higroskopijnych, czyli takich, które wiążą wilgoć. Można je obecnie znaleźć w wielu kosmetykach – nie tylko do włosów – choćby w balsamach do ciała. Stosowanie humektantów wymaga jednak łączenia ich z emolientami. Dlaczego? Stosując bowiem humektanty solo, można skończyć z przesuszoną skórą lub włosami. Jest sposób, aby tego uniknąć – należy wówczas humektant połączyć z emolientem, który “domknie” nawilżenie, którego dostarczył humektant. Emolientem mogą być oleje, czy też silikony.

Przykład użycia: na suche, rozczesane włosy nałóż żel aloesowy, a następnie dołóż porcję oleju mango. Wczesz obydwa produkty, pozostaw na kilka godzin lub na całą noc, po czym umyj włosy jak zwykle.

Do najpopularniejszych humektantów należą:

– aloes – najczęśniej używany pod postacią czystego żelu aloesowego, uwielbiany przez włosomaniaczki,
– miód – doskonale nabłyszczy włosy, jeśli zrobisz z niego mgiełkę, dodając nieco wody,
– panthenol – to kolejny świetny produkt używany przez osoby dbające o piękną czuprynę.

To tylko jedne z najpopularniejszych humektantów. Zapewniam natomiast, że jest ich o wiele więcej 🙂
Jak widać, aby zapewnić swoim włosom równowagę PEH, wystrarczy poznanie i wdrożenie w pielęgnacji tylko kilku zasad. Spróbuj!

Opracowała: @wkolorachpiasku

Dodaj komentarz