OLEJOWANIE WŁOSÓW – CZYLI PIERWSZY KROK DO PIĘKNYCH PASM
W ostatnim czasie olejowanie włosów stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych wśród blogerek. O co tyle szumu?
Zabieg ten jest przede wszystkim łatwodostępny i tani. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby cieszyć się pięknymi pasami, które z tygodnia na tydzień będą zyskiwaćna blasku i sprężystości.
Dla kogo jest przeznaczony zabieg?
Absolutnie dla każdego. Pomoże zadbać zarówno o zdrowe, jak i przede wszystkim zniszczone, suche i puszące się włosy. Kluczem efektywności tego zabiegu jest systematyczność.
Jakie daje efekty? Nadaje włosom zdrowego blasku i sprężystości,ułatwia rozczesywanie,zmniejsza rozdwajanie się końcówek,pozytywnie wpływa na nawilżenie włosów,chroni przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.
Można wyróżnić kilka rodzajów olejowania. Oto 3 najpopularniejsze:
Olejowanie na sucho
Jest to najszybsza i najprostsza z metod. Polega na nałożeniu oleju na suche pasma włosów na 1 – 3 godziny przed myciem lub na całą noc, a następnie dokładnym ich umyciu.
Olejowanie na podkład
Polega na nałożeniu podkładu (humektantu), a następnie oleju (emolientu). Do najpopularniejszych podkładów należą: żel aloesowy, żel z siemienia lnianego, czy też roztwór wody z cukrem/miodem. Trzymamy na włosach tyle samo czasu jak przy olejowaniu na sucho.
Dodanie oleju do maski lub odżywki
Jest to ekspresowa metoda olejowania włosów. Do ulubionej maski lub odżywki dodajemy olej, po czym nakładamy na włosy. Proporcje oraz ilość dodanego oleju są kwestią indywidualną – warto zacząć od mniejszych ilości, po czym stopniowo je zwiększać.
Jak myć włosy po olejowaniu?
Po olejowaniu, standardowe mycie włosów wodą i szamponem nie zawsze będzie wystarczające. Woda nie rozpuszcza oleju, zatem włosy mogą być przeciążone, tłuste, a co za tym idzie przyklapnięte. Warto więc zemulgować olej poprzez umycie ich odżywką lub maską (samych włosów, bez skóry głowy). Produkty te zawierają bowiem emulgatory rozpuszczające olej. Po tej czynności można umyć włosy jak zawsze, czyli szamponem, jeśli uznasz, że włosy nadal tego wymagają (nie zapominając oczywiście o umyciu skóry głowy). Odpowiednie mycie włosów po olejowaniu jest bardzo ważne, aby osiągnąć zadowalające efekty i nie zrazić się do tego zabiegu J
Czym emulgować?
Włosy należy emulgować produktami, które w swoim składzie zawierają któryś z następujących emulgatorów:CETEARYL ALCOHOL,EMULSIFYING WAX NF,CETEARETH 20,GLYCERYL STEARATE,POLYSORBATE 20.
Jakie oleje będą najlepsze?
Olej powinien być dobrany do rodzaju porowatości włosów. Poniżej lista najpopularniejszych z nich:
Włosy niskoporowate
olej kokosowy, olej babasu, arganowy, lniany, słonecznikowy, masło shea, masło kakaowe, masło mango
Włosy średnioporowate
olej awokado, olej ze słodkich migdałów, macadamia, słonecznikowy, oliwa z oliwek, moringa, rzepakowy, z pestek moreli
Włosy wysokoporowate
olej lniany, olej brokułowy, olej z pestek malin, olej z pestek winogron, z czarnuszki, z kiełków pszenicy, krokoszowy, z pestek truskawki, z orzechów laskowych
Warto pamiętać, że zabieg olejowania włosów wymaga systematyczności. Zastosowany bowiem raz w miesiącu raczej nie przyniesie oczekiwanych efektów, dlatego warto go powtarzać w miarę często – najlepiej przed każdym planowanym myciem włosów.
Tekst dla „Blog dla Włosów” Maanu przygotowała Patrycja @wkolorachpiasku
Zostaw komentarz