Porowatość włosów – jak ją określić?
Nie wiele z nas zdaje sobie sprawę, że każdy człowiek ma określoną porowatość włosa. A co to tak właściwie jest? Porowatość to stopień odchylenia łusek na powierzchni włosa, często jest cechą genetyczną, ale zależy również od indywidualnej pielęgnacji włosów i wykonywanych zabiegów fryzjerskich.
Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje porowatości włosów:
1. Włosy wysokoporowate
2. Włosy średnioporowate
3. Włosy niskoporowate
Czym się charakteryzuje każdy z tych rodzajów włosów?
Włosy wysokoporowate (łuski włosa są mocno odchylone) Taki typ najczęściej posiadają osoby o kręconych włosach lub te posiadające włosy zniszczone farbowaniem, złą pielęgnacją i stylizacją.
Cechy:
* szybko schną,
* są podatne na stylizacje,
* najczęściej ich posiadaczami są osoby z włosami kręconymi lub zniszczonymi,
* po każdym myciu są suche i spuszone, a wygładzają się dopiero po kilku godzinach
* gdy przerzucasz dłonią przednie pasma, zostają w nowym miejscu,
Włosy średnioporowate (łuski włosa są lekko odchylone) Określone są mianem włosów „normalnych”. Najczęściej posiadaczami tych włosów są osoby mające naturalne fale, nie są idealne proste.
Cechy:
* wilgoć powoduje ich puszenie,
* często brakuje im objętości,
* łatwo poddają się stylizacji, ale są bardziej narażone na zniszczenia,
* bywają matowe,
Włosy niskoporowate (łuski włosa są ściśle zamknięte) Tego rodzaju włosy są oporne na stylizacje. O wiele ciężej się je farbuje. Powodem tego są ściśle domknięte łuski do kory włosa. Gdy chcemy nakręcić loki bardzo często po krótkim czasie włosy wracają do swojej naturalnej formy.
Cechy:
* proste, gładkie i lejące włosy z natury,
* oporne na stylizacje,
* brakuje im objętości,
* nie puszą się,
* są nawilżone, elastyczne,
* gdy przerzucasz dłonią przednie pasma, pasma szybko wracają do poprzedniego ułożenia.
Czasami jednak mimo rozpoznaniu cech swoich włosów nie do końca jesteśmy przekonani co do tego jaką porowatość włosa posiadamy. Więc jak ją sprawdzić?
Najbardziej popularną metodą będzie test ze szklanką wody. Do szklanki należy wlać letnią wodę. Następnie wrzucić do niej pojedynczy włos. Zostawić go na kilka minut i zacząć obserwować co się z nim dzieje. Włos o wysokiej porowatości opadnie na dno, włos średnioporowaty będzie się utrzymywał w środku szklanki napełnionej wodą. Włos o niskiej porowatości będzie się znajdował na powierzchni wody.
Drugim sposobem już nieco mniej precyzyjnym będzie określenie skrętu swoich włosów. Włosy kręcone będą miały wysoką porowatość, te falowane najczęściej będą średnioporowate, a te proste i lejące będą miały niską porowatość. Trzecim sposobem może być sprawdzenie poprzez dotyk powierzchni włosów.
Włosy chropowate, szorstkie w dotyku będą miały zazwyczaj wysoką porowatość. Włosy gładkie w dotyku, miękkie określone powinny być niską porowatością. Więc im więcej chropowatości tym większą porowatość mają nasze włosy.
Warto jednak pamiętać, że porowatość włosów może się zmieniać! Wpływ na to ma nasza pielęgnacja i stylizacja (np. rozjaśnianie włosów podwyższa porowatość). Może być również tak, że nasze włosy mają różną porowatość na długości. Dlatego warto co jakiś czas ją sprawdzać i dobierać do tego odpowiednią pielęgnacje.
Tekst opracowała dla Bloga dla Włosów Maanu ~ Martyna @haircareobsession
Zostaw komentarz